top of page

BOSNA HERSEK 

Neden Bosna Hersek?

Tarihsel ve kültürel bağlarımızın kuvvetli olduğu Bosna-Hersek, birçok vatandaşımızın görmek istediği ve merak ettiği bir ülkedir. Dili boşnakça olan ülkede, Türkçe konuşan insalarada rastlanmaktadır. Boşnak'ça latin dillerinden ayıran harflerinin kril olmasıdır. Bu yüzden direk boşnakça öğrenmek ingilizceye göre bizim insanımıza daha zor gelmektedir. Kültürel ve sosyal yaşantı olarak benzerliğin görüldüğü Bosna Hersek'de kendinizi başka bir ülkede değil de sanki Türkiye'nin bir şehrine gelmiş gibi hissedeceğinize eminim.

Bosna Hersek Üniversiteleri senelerdir Türk öğrencilerin odak noktası olmuştur. Hem kültürel ve dini yakınlık, hem ingilizce eğitim alma şansı hem de üniversitelere girerken ki kolaylıklar her sene öğrencilerin Bosna Hersek üniversitelerini seçmelerine yol açmıştır. Aşağıda bilgileri bulunan Saray Bosna üniversitesi ülkenin en iyi üniversitelerinden biridir ve YÖK tarafından denklik verilen bir eğitim kurumudur.

Yaşam Koşulları

Barınma/Konaklama

Yeme İçme

Ulaşım

Universite Yurt Fiyatları :

 Üniversitesi : 

 Üniversitesi :

 Üniversitesi: 

Ev / Daire Kiralama :

Daire Kiralama : 350 - 400 KM ( 178 - 200 € )

Dairede Oda Kiralama: 150 - 200 KM (75-100 €)

Öğle yemeği​ :         14 KM (7.15 €)

12 adet yumurta:    4.09 KM (2.09 €)

1 kg domates :         2.30 KM (1.17 €)

500 gr peynir :          7 KM (3.57 €)

1 kg patates :            1.03 KM (0.52 €)

2 lt kola :                    2.43 KM (1.24 €)

1 adet ekmek :          1.01 KM (0.51 €)

1 lt yağlı süt :             1.47 KM (0.75 €)

Toplu Taşıma:

Tek seferlik bilet :  (  € )*

Bir aylık bilet       :  50 km ( 25.56 €)*

On aylık bilet      :  (  €)

Şehir içi hizmet veren ; otobüs, tranvay ve metrolarda 7/24 geçerlidir.

PRAG EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ

çek-pragekouni.png

1953 senesinde ilk olarak kurulan üniversite, Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük devlet üniversitesidir. Toplam da alrı fakültesi olan Üniversite , lisans bölümünde okuyan öğrencilere bir çok farklı seçenek sunmaktadır. Beş fakültesi Prag’ta dır. Bunlar ; Finans ve Muhasebe Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, Bilişim ve İstatistik Fakültesi, İktisat Fakültesi. Yönetim Fakültesi ise Jindřichův Hradec’de dir

.

15.000 öğrencisi olan Üniversite, her yıl bir çok başvuru almaktadır. Çok başvuru olmasından dolayı, başvuru yapanlar bir sınava tabi tutulmaktadırlar. YÖK’ün de denklik de esas olarak kabul ettiği QS dünya sıralamasında 701. sırada yer almaktadır.

ÇEK TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

cek-teknik.png

Çek Teknik Üniversitesi 1707 senesinde 18 Ocak tarihinde Josef Christian Willenberg’in girişimleriyle kurulmuştur. Avrupanın eskilerinden olan Üniveriste, 8 fakülteden oluşmaktadır; İnşaat Mühendisliği, Mekanik Mühendislik, Elektrik Mühendisliği, Nükleer Bilim ve Fiziksel Mühendislik, Mimarlık, Ulaşım Bilimleri, Biyomedikal Mühendislik ve Bilişim Teknolojileri).

Merkezi Avrupa’nın en eski teknik üniversite ünvanına sahip olan üniversite, 24.000 öğrenciye eğitim vermektedir. Üniversite YÖK’ün de denklik de esas olarak kabul ettiği QS dünya sıralamasında 531-542. arasında yer almaktadır.

Karlova Üniversitesi

cek-karlova.png

1348 senesinde kurulan Üniversites, sadece Çek Cumhuriyeti’nin değil aynı zamanda Dünya’nında en eski üniversitlerinden birisi konumundadır. 17 fakülteden oluşan Üniversitenin , 14 fakültesi Prag’ta 2’si ise Hradec Králové’de ve 1’isi Plzeň’de dir. Araştırma üniversitesi olarak nam yapmış eğitim kurumu bu amacına ulaşmal adına güçlü bir şekilde araştırma aktivitelerine azami derecede önem vermektedir.

Yaklaşık 50.000 öğrenciye eğitim veren kurum ( buda Çek Cumhuriyeti’ndeki öğrencilerin 6’da 1’ine tekabül etmektedir. Bu sayının 7.000’inide yabancı öğrencilerden oluşmaktadır. Mezun olan öğrenciler Çek Cumhuriyeti’nde en kolay iş bulabilen kesim olarak geçmektedir. Üniversite YÖK’ün de denklik de esas olarak kabul ettiği QS dünya sıralamasında 317. sırada yer almaktadır.

bottom of page